پرسش و پاسخ - آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی  پرسش و پاسخ - آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی

پرسش و پاسخ

 

faq

 

شما می توانید سوالات علمی، تخصصی و عمومی خود را از پزشکان، متخصصین و کادر فنی آزمایشگاه مرکزی مطرح کرده و جواب آن را در همین صفحه، مشاهده فرمائید.

[si-contact-form form=’2′]

پرسش های متداول

آیا آزمایشات پیش از ازدواج نیز در آن مرکز انجام می شود؟

پاسخ: بغیر از آزمایشهای مربوط به اعتیاد بقیه آزمایشها در این مرکز انجام میشوند

 

آیا آزمایشگاه خون گیر کودک دارد؟ ساعات کار خون گیر کودک به چه صورت است؟

پاسخ: آزمایشکاه مرکزی پاتوبیولوژی دارای افراد مجرب خونگیر کودکان می باشد. ساعات کار شنبه تا پنج شنبه ۶ صبح تا ۱۷/۳۰ است

می خواستم بدونم آزمایش پاپلیکویید چیست؟ من دکتر زنان رفتم فکر کردم ازم تست پاپ اسمیرگرفته ولی از آزمایشگاه بهم زنگ زدن که تست پاپلیکویید بوده نه پاپ اسمیر. لطفا مرا راهنمایی کنید

سرویکال اسمیر یا پاپ اسمیر بمنظور بررسی تخمدان و یا تشخیص سرطان انجام میشود .پاپ لیکوئید در حقیقت همان پاپ اسمیر است ، با این تفاوت که نمونه گرفته شده را نخست در یک محلول نگهدارنده وارد میکنند . کیفیت روش پاپ لیکوئید بر پاپ اسمیر برتری دارد.

EDTAوسیترات هر دو ضدانعقاد خون هستن ولی چرا برای ازمایش CBC از EDTA وبرای ازمایشESRاز سیترات استفاده میشه؟ وقتی که هر دو ضد انعقادهستن پس چه فرقی میکنه کدوم اسفاده بشه؟

بطور کلی میتوان ازسیترات و EDTA بعنوان ماده ضد انعقاد استفاده کرد. ولیکن بعلت پاره ای از تفاوتها در نتایج آزمایش از یک ماده ضد انعقاد خاص استفاده میشود. مثلا تعداد پلاکتهای شمارش شده در خون سیتراته پائین تر از خونEDTA است . از طرف دیگر پایداری عوامل مورد نظر در نمونه خون بیمار در رابطه با مواد ضد انعقاد مختلف متفاوت است . لذا از جهت استاندارد سازی و قابل مقایسه بودن نتایج آزمایش باید همواره یک ماده ضد انعقاد خاص را بکار گرفت .

Mongolism یا بلاهت مغولی چیست؟

سندرم Down یا Mongolism یک نقص شایع مادرزادی است که اغلب با عقب ماندگی ذهنی و ناهنجاریهای قلبی توام میباشد. کودکان مبتلا به این سندرم دارای صورت گرد و پهن و صاف ، دهان کوچک، زبان بزرگتر از معمول، شکاف چشمی تنگ ومورب ، فاصله بیش از معمول بین دو چشم و وجود خط عرضی کف دست میباشند .

 

علت سندرم Downیا مونگولیسم چیست ؟

علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی وهنگام تقسیم سلولی رخ میدهد. افراد مبتلا به سندرم Down در سلولهای بدن خود بجای ۴۶ کروموزوم ، دارای ۴۷ کروموزوم میباشند .

شانس داشتن یک کودک مبتلا به مونگولیسم چه حدود است؟

شانس داشتن یک کودک مبتلا به مونگولیسم با بالا رفتن سن مادر افزایش پیدا میکند . چنانچه سن شما در هنگام بارداری کم تر ۳۰ سال باشد ، شانس مذکور کمتر ۱:۱۰۰۰ و در سن ۳۵ سالگی شانس چنین فرزندی بیشتر از ۱:۴۰۰ خواهد بود .

چگونه میتوان مونگولیسم را در طی زمان بارداری تشخیص داد ؟

برای این منظور میتوان از ۲ نوع تست استفاده کرد . نخست تستهای غربالگری که شامل سونوگرافی و تست خون میباشد. این تستها میزان شانس مونگولیسم را در جنین محاسبه میکنند . نوع دیگر تست، تست تشخیصی است که میتواند با اطمینان وجود ویا عدم وجود مونگولیسم را مشخص نماید.

تست غربالگری برای سندرم Down یا مونگولیسم چه چیز را بیان میکند ؟

نتیجه این تست در حقیقت یک عدد است که شانس ابتلاء جنین به مونگولیسم را نشان میدهد . بعنوان مثال چنانچه ریسک مذکور ۱:۴۰۰ محاسبه شده باشد ، آن به این معنی است که جنین ۳۹۹ نفر از این گروه زنان بار دار بدون مونگولیسم و یک نفر دارای فرزند مبتلا به این سندرم خواهد بود.

کدام یک از تستهای تشخیصی میتوانند با اطمینان وجود و یا عدم وجود مونگولیسم را نشان دهند؟

برای این منظور میتوان از ۲ تست CVS(Chorionic Villus Sampling) و amniocentesis استفاده کرد . در هر دو تست بکمک جمع آوری تعدادکمی از سلولهای جنینی ، وجود یا عدم وجود ناهنجاری مورد بررسی قرار میگیرد .

لطفا در مورد شرایط انجام ازمایش هورمون رشد و هورمون شبه انسولین برایم توضیح دهید

هورمون رشد در هیپوفیز تولید می شود. کار برد آن تشخیص کم و یا زیاد بودن میزان آن در بدن است. طرز آنجام آزمایش به اختصار: نمونه گیری در شرایط ناشتا نمونه گیری در شرایط ناشتا بلافاصله پس از ۲۰ دقیقه ورزش شدید در صورت لزوم با نظر پزشک معالج انجام تست های تحریکی دیگر نظیر تست کلونیدین و غیره- هورمون شبه انسولین در کبد تولید می شود و تشابه نسبت به ساختمان انسولین دارد. این تست معمولا همراه با هورمون رشد جهت تشخیص اختلالات هیپوفیز بکار گرفته میشود