◄استرپتوکوکهای گروه ب (Group B Streptococcus =GBS) - آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی  ◄استرپتوکوکهای گروه ب (Group B Streptococcus =GBS) - آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی

◄استرپتوکوکهای گروه ب (Group B Streptococcus =GBS)

در حدود 6% از زنان باردار می توان استرپتوکوک های گروه B  را در دهانه رحم تشخيص داد ، بدون اينکه عارضه ای برای بيمار ايجاد کنند .

چرا استرپتوکوکها خطرناک هستند ؟

عفونت کودک در حين تولد ، ممکن است سبب بروز سپسی يا عفونت خونی نوزاد شود که اغلب تب شديد و التهاب ريه ها را بدنبال دارد . علائم سپسی ، در فرم زود رس آن ، حدود 20 ساعت پس از تولد ظاهر ميشوند . در موارديکه ابتلاء مادر به عفونت استرپتوکوکی تشخيص داده شده باشد ، ميتوان با درمان مادر توسط آنتی بيوتيک ، از انتقال عفونت به نوزاد جلوگيری کرد . برای اين منظور درمان با آنتی بيوتيک را با شروع وضع حمل آغاز ميکنند ، بطوريکه آنتی بيوتيک از طريق جفت و قبل از تولد وارد بدن کودک شده و نوزاد را در مقابل عفونت استرپتوکوکی حفظ ميکند .

در موارد زير ريسک انتقال عفونت افزايش پيدا ميکند :

–         درد زايمان زود رس (قبل از هفته 37 حاملگی)

–         پاره شدن کيسه آب با و يا بدون درد زايمان قبل از هفته 37 حاملگی

–         بالا رفتن درجه حرارت بدن ، بيش از 37,8 درجه سانتی گراد در حين درد زايمان

چه ميتوان کرد ؟

از طرف متخصصين فن پيشنهاد شده است که تست غربالگری GBS يا تشخيص استرپتوکوکهای گروه Bدر مورد عموم زنان حامله انجام شود .بهترين زمان برای انجام آزمايش مذکور هفته های 35 تا 37 حاملگی است . برای اين منظور دو نمونه از واژن و مقعد ، با استفاده از سوآپ استريل ، گرفته شده و در محيط اختصاصی کشت داده ميشود . برای کسب اطلاعات بيشتر به پزشک مورد اعتماد خود مراجعه فرمائيد .